HP EliteBook Ultra G1q 14″ Notebook 2.2K Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-78-100 16 GB 512 GB SSD
HP EliteBook Ultra G1q 14″ Notebook 2.2K Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-78-100 16 GB 512 GB SSD
- Processor: Snapdragon X Elite X1E-78-100
- RAM: 16GB DDR5 RAM
- Storage: 512GB SSD
- Graphics: Integrated Qualcomm Adreno Graphics
- Display: 14″ 2.2K IPS Touchscreen
- OS: Windows 11 Pro
7
People watching this product now!
SKU:
A4JE4UT
Categories: Business, Convertible
Description
HP EliteBook Ultra G1q 14″ Notebook 2.2K Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-78-100 16 GB 512 GB SSD
| Category | Specification |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-78-100 |
| CPU Architecture | 12-Core |
| AI Processing | Dedicated AI Cores ? 45 TOPS |
| L3 Cache | 42 MB |
| Graphics | Integrated Graphics |
| Installed RAM | 16 GB |
| Memory Type | LPDDR5x |
| Memory Speed | 8533 MT/s |
| Storage Capacity | 512 GB |
| Storage Type | M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1 ? M.2 2280 slot (PCIe 4.0) |
| Display Size | 14 inches |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Resolution | 2240 ? 1400 |
| Touchscreen | Yes |
| Display Finish | Anti-Glare |
| Brightness | 300 nits |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Webcam | 5 MP User-Facing Camera |
| Speakers | Dual Built-in Speakers |
| Microphones | Dual Built-in Microphones |
| Wireless LAN | Wi-Fi 6E (802.11ax), Tri-Band (2.4 / 5 / 6 GHz), 2?2 MU-MIMO |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Cellular / GPS | Not Supported |
| USB Ports | 1 ? USB-C (USB4, Display Alt Mode, Power Delivery)1 ? USB-C 3.2 Gen 21 ? USB-A 3.2 Gen 1 |
| Audio Port | 3.5 mm Headphone/Microphone Combo |
| Media Card Reader | None |
| Keyboard | Chiclet-Style Backlit Keyboard |
| Pointing Device | TouchPad |
| Security | Hardware TPM, Facial Recognition |
| Battery Type | 3-Cell Lithium-Ion Polymer |
| Battery Capacity | 59 Wh |
| Power Adapter | 65 W USB-C |
| Dimensions (W ? D ? H) | 12.31 ? 8.79 ? 0.44 in (312.67 ? 223.27 ? 11.18 mm) |
| Weight | 2.97 lb (1.35 kg) |
| Package Weight | 5.415 lb |
| Box Dimensions | 15.1 ? 11.3 ? 3 in |
Additional information
| Brand | HP |
|---|---|
| Processor | Snapdragon X1E-78-100 |
| Display | 14″ Full HD Touch |
| Graphics | Qualcomm Adreno |
| Storage | 512GB NVMe |
| OS | Windows 11 Pro |
