Dell Inspiron i5640 Intel Core 7 150U 32GB Memory 1TB SSD 16.0″ Touchscreen Windows 11 Home
1,085.00 USD
Dell Inspiron i5640 Intel Core 7 150U 32GB Memory 1TB SSD 16.0″ Touchscreen Windows 11 Home
- Processor: Intel Core 7 150U
- RAM: 32GB DDR5 RAM
- Storage: 1TB SSD NVMe
- Graphics: Integrated Intel Graphics
- Display: 16.0″ Touchscreen
- OS: Windows 11
8
People watching this product now!
Description
Dell Inspiron i5640 Intel Core 7 150U 32GB Memory 1TB SSD 16.0″ Touchscreen Windows 11 Home
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Inspiron Plus |
| Model | DEL-i5640-7609BLU-PUS/RB |
| Product Type | 16″ Thin & Light Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core 7 150U |
| Cores | 10-Core (2P + 8E) |
| Cache | 12 MB L3 |
| RAM | 32 GB |
| Memory Configuration | 2 × 16 GB |
| Storage | 1 TB NVMe SSD |
| Graphics | Intel Integrated Graphics |
| Screen Size | 16″ |
| Display | Touchscreen |
| Resolution | 1920 × 1200 |
| Wireless | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
| Ports | USB-C, 2× USB-A, HDMI 1.4, Audio Combo |
| Webcam | 1080p FHD |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Battery | 4-Cell Lithium-Ion |
| Power Adapter | 65W |
| Color | Blue |
| Dimensions | 356.9 × 235.7 × 19.1 mm |
| Weight | 1.87 kg |
Additional information
| Brand | Dell |
|---|---|
| Processor | Intel Core 7 150U |
| Display | 16″ Full HD |
| Graphics | Intel Graphics |
| Storage | 1TB SSD NVMe |
| OS | Windows 11 |
