Lenovo IdeaPad Slim 3 14IRU8 Intel Core i3-1315U 8GB Ram 512GB NVMe Intel UHD Graphics Windows 11 Home
465.00 USD
Lenovo IdeaPad Slim 3 14IRU8 Intel Core i3-1315U 8GB Ram 512GB NVMe Intel UHD Graphics Windows 11 Home
- Processor: Intel Core i3-1315U
- RAM: 8GB DDR5 RAM
- Storage: 512GB SSD NVMe
- Graphics: Integrated Intel UHD Graphics
- Display: 14″ Anti-glare
- OS: Windows 11 S
15
People watching this product now!
Description
Lenovo IdeaPad Slim 3 14IRU8 Intel Core i3-1315U 8GB Ram 512GB NVMe Intel UHD Graphics Windows 11 Home
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Model | 82X60062IN |
| Machine Type | 82X6 |
| Product Type | 14″ Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home Single Language |
| Processor | Intel Core i3-1315U |
| Processor Speed | P-Core up to 4.5 GHz / E-Core up to 3.3 GHz |
| Cores / Threads | 6 Cores / 8 Threads |
| Cache | 10 MB Intel Smart Cache |
| Chipset | Intel SoC Platform |
| RAM | 8 GB LPDDR5-4800 |
| Max RAM | 8 GB Soldered, Not Upgradable |
| Storage | 512 GB M.2 NVMe SSD |
| Max Storage | Up to 1 TB M.2 SSD |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Screen Size | 14″ |
| Display | FHD TN Anti-Glare |
| Resolution | 1920 × 1080 |
| Brightness | 250 nits |
| Touchscreen | No |
| Keyboard | English, Non-Backlit |
| Touchpad | Precision TouchPad |
| Camera | 1080p FHD with Privacy Shutter |
| Audio | Dolby Audio, Stereo Speakers |
| Microphone | Dual-Array Microphones |
| Wireless | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 |
| Ports | USB-C, 2× USB-A, HDMI 1.4, Card Reader, Audio Jack |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Ethernet | No |
| Battery | 47Wh |
| Power Adapter | 65W Round Tip |
| Security | Firmware TPM 2.0, Camera Privacy Shutter |
| Color | Arctic Grey |
| Material | PC-ABS |
| Dimensions | 324.3 × 213.8 × 17.9 mm |
| Weight | 1.37 kg |
Additional information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Processor | Intel Core i3-1315U (Up to 4.50GHz) |
| Display | 14″ FHD |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Storage | 512GB NVMe |
| OS | Windows 11 S |
