Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 AMD Ryzen 7 5825U 16GBRam 512GB NVMe AMD Radeon Graphics Windows 11 Home
640.00 USD
Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 AMD Ryzen 7 5825U 16GBRam 512GB NVMe AMD Radeon Graphics Windows 11 Home
- Processor: AMD Ryzen 7 5825U
- RAM: 16GB DDR4 RAM
- Storage: 512GB SSD NVMe
- Graphics: Integrated AMD Radeon Graphics
- Display: 15.6″ FHD Touch
- OS: Windows 11 Home
13
People watching this product now!
Description
Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 AMD Ryzen 7 5825U 16GBRam 512GB NVMe AMD Radeon Graphics Windows 11 Home
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Model | 82XM00LMUS |
| Machine Type | 82XM |
| Product Type | 15.6″ Touchscreen Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen 7 5825U |
| Processor Speed | 2.0 GHz / up to 4.5 GHz |
| Cores / Threads | 8 Cores / 16 Threads |
| Cache | 4 MB L2 / 16 MB L3 |
| Chipset | AMD SoC Platform |
| RAM | 16 GB DDR4-3200 |
| Max RAM | 16 GB Soldered, Not Upgradable |
| Storage | 512 GB M.2 NVMe SSD |
| Max Storage | Up to 1 TB M.2 SSD |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Screen Size | 15.6″ |
| Display | FHD IPS Anti-Glare Touchscreen |
| Resolution | 1920 × 1080 |
| Brightness | 300 nits |
| Touchscreen | 10-Point Multi-Touch |
| Keyboard | English, Non-Backlit |
| Touchpad | Precision TouchPad |
| Camera | 720p HD with Privacy Shutter |
| Audio | Dolby Audio, Stereo Speakers |
| Microphone | Dual-Array Microphones |
| Wireless | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 |
| Ports | USB-C, 2× USB-A, HDMI 1.4, Card Reader, Audio Jack |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Ethernet | No |
| Battery | 47Wh |
| Power Adapter | 65W Round Tip |
| Security | Firmware TPM 2.0, Camera Privacy Shutter |
| Color | Arctic Grey |
| Material | PC-ABS |
| Dimensions | 359.3 × 235 × 17.9 mm |
| Weight | 1.62 kg |
| Certifications | ENERGY STAR 9.0, EPEAT Silver, RoHS, TÜV Low Blue Light, MIL-STD-810H |
Additional information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 7 5825U |
| Display | 15.6″ HD Touch |
| Graphics | Integrated AMD Radeon |
| Storage | 512GB NVMe |
| OS | Windows 11 |
