ACER NITRO ANV15-52-57BB i5-13420H 16GB Ram 512GBNVMe RTX5050 15.6 Windows 11
950.00 USD
ACER NITRO ANV15-52-57BB i5-13420H 16GB Ram 512GBNVMe RTX5050 15.6 Windows 11
- Processor: Intel Core i5-13420H
- RAM: 16GB
- Storage: 512GB SSD NVMe
- Graphics: NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB
- Display: 15.6″ 165 HZ
- OS: Windows 11
10
People watching this product now!
SKU:
ANV15-52-57BB
Category: Gaming
Description
ACER NITRO ANV15-52-57BB i5-13420H 16GB Ram 512GBNVMe RTX5050 15.6 Windows 11
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Type | Gaming Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core i5-13420H |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Speed | 1.5 GHz / up to 4.6 GHz |
| Cores / Threads | 8 Cores / 12 Threads |
| CPU TDP | 45W |
| RAM | 16 GB DDR5-5600 |
| Max RAM | Up to 32 GB |
| Memory Slots | 2 |
| Storage | 512 GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR7 |
| GPU TDP | 75W |
| Screen Size | 15.6″ |
| Display | FHD IPS Matte |
| Resolution | 1920 × 1080 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Response Time | 3 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Wireless | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1 |
| Ports | Thunderbolt 4, USB-C, 3× USB-A, HDMI 2.1, RJ-45 |
| Webcam | 720p HD with Privacy Shutter |
| Audio | DTS:X Ultra, Dual Speakers |
| Keyboard | Yellow Backlit Keyboard with Numeric Keypad |
| Touchpad | Yes |
| Battery | 76Wh |
| Battery Life | Up to 8 Hours |
| Power Delivery | USB-C 65W |
| Power Adapter | 135W |
| Security | Kensington / Noble Lock |
| LAN | Gigabit Ethernet |
Additional information
| Brand | Acer |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-13420H |
| Display | 15.6″ Full HD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5050 8 GB |
| Storage | 512GB NVMe |
| OS | Windows 11 |
