Lenovo LOQ 15ARP9 AMD Ryzen 5 7235HS 16 GB Ram 512 GB NVMe RTX 4050 6GB 15.6″ FHD Windows 11
920.00 USD
Lenovo LOQ 15ARP9 AMD Ryzen 5 7235HS 16 GB Ram 512 GB NVMe RTX 4050 6GB 15.6″ FHD Windows 11
- Processor: AMD Ryzen 5 7235HS
- RAM: 16GB DDR5 RAM
- Storage: 512GB SSD NVMe
- Graphics: NVIDIA GeForce RTX 4050 6GB GDDR6
- Display: 15.6″ FHD 144Hz
- OS: Windows 11
5
People watching this product now!
SKU:
83JC00LYUS
Category: Gaming
Description
Lenovo LOQ 15ARP9 AMD Ryzen 5 7235HS 16 GB Ram 512 GB NVMe RTX 4050 6GB 15.6″ FHD Windows 11
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | LOQ 15ARP9 |
| Product Type | 15.6″ AI Gaming Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen 5 7235HS |
| Processor Speed | 3.2 GHz / up to 4.2 GHz |
| Cores / Threads | 4 Cores / 8 Threads |
| Cache | 2 MB L2 / 8 MB L3 |
| AI PC Category | AI-Powered Gaming PC |
| AI Chip | LA1 |
| RAM | 16 GB DDR5-4800 |
| Memory Configuration | 2 × 8 GB |
| Max RAM | Up to 32 GB |
| Storage | 512 GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Max Storage | Up to 2× M.2 SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| GPU Memory | 6 GB GDDR6 |
| GPU Power | 105W |
| GPU Boost Clock | 2370 MHz |
| Screen Size | 15.6″ |
| Display | FHD IPS Anti-Glare |
| Resolution | 1920 × 1080 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Brightness | 300 nits |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Sync Technology | NVIDIA G-SYNC |
| Touchscreen | No |
| Keyboard | White Backlit English Keyboard |
| Touchpad | Precision TouchPad |
| Camera | 720p HD with E-Shutter |
| Audio | Nahimic Audio, Stereo Speakers |
| Microphone | Dual-Array Microphones |
| Wireless | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 |
| Ethernet | Gigabit RJ-45 |
| Ports | USB-C, 3× USB-A, HDMI 2.1, RJ-45, Audio Jack |
| Battery | 60Wh |
| Power Adapter | 170W Slim Tip |
| Security | Firmware TPM 2.0, E-Shutter |
| Color | Luna Grey |
| Material | PC-ABS |
| Dimensions | 359.9 × 258.7 × 21.9–23.9 mm |
| Weight | 2.38 kg |
Additional information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 5 7235HS |
| Display | 15.6″ Full HD |
| Graphics | Nvidia GeForce RTX4050 6GB |
| Storage | 512GB NVMe |
| OS | Windows 11 |
