HP OMEN 16″ 2K 144Hz AMD Ryzen 9 8940HX 32GB DDR5 Memory NVIDIA GeForce RTX 5060 1TB SSD
1,730.00 USD
HP OMEN 16″ 2K 144Hz AMD Ryzen 9 8940HX 32GB DDR5 Memory NVIDIA GeForce RTX 5060 1TB SSD
- Processor: AMD Ryzen 9 8940HX
- RAM: 32GB DDR5 RAM
- Storage: 1TB SSD NVMe
- Graphics: NVIDIA GeForce RTX 5060
- Display:16 inches 144HZ
- OS: Windows 11
7
People watching this product now!
SKU:
16-AP0053DX
Category: Gaming
Description
HP OMEN 16″ 2K 144Hz AMD Ryzen 9 8940HX 32GB DDR5 Memory NVIDIA GeForce RTX 5060 1TB SSD
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | HP OMEN |
| Model | 16-ap0053dx |
| Part Number | BP1Q1UA#ABA |
| Product Type | 16″ Gaming Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen 9 8940HX |
| Processor Speed | Up to 5.3 GHz |
| Cores | 16-Core |
| Cache | 64 MB L3 |
| RAM | 32 GB DDR5-5200 |
| Storage | 1 TB PCIe 4.0 SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR7 |
| Screen Size | 16″ |
| Display | FHD+ IPS Anti-Glare |
| Resolution | 1920 × 1200 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Brightness | 300 nits |
| Color Gamut | 62.5% sRGB |
| Touchscreen | No |
| Wireless | Wi-Fi 6E, Bluetooth |
| Ethernet | Yes |
| Ports | USB-C, 3× USB-A, HDMI 2.1, Audio Combo |
| Webcam | 1080p with Privacy Camera |
| Audio | DTS:X Ultra, HyperX Dual Speakers |
| Keyboard | RGB Backlit Keyboard with Numeric Keypad |
| Battery | 4-Cell Li-ion Polymer |
| Power Adapter | 230W |
| Color | Shadow Black |
| Certifications | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Dimensions | 357.4 × 269 × 25.4 mm |
| Weight | 2.46 kg |
| Included Software | myHP, HP Support Assistant, OMEN Gaming Hub, Microsoft Copilot |
| Optical Drive | None |
Additional information
| Brand | HP |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 9 8940HX |
| Display | 16.1″ Full HD 144Hz |
| Graphics | RTX 5060 8GB |
| Storage | 1TB SSD NVMe |
| OS | Windows 11 |
