HP EliteBook X G1i Notebook Next Gen AI Copilot+ 14″ Intel Core Ultra 7 258V 32 GB RAM 512 GB SSD
1,870.00 USD
HP EliteBook X G1i Notebook Next Gen AI Copilot+ 14″ Intel Core Ultra 7 258V 32 GB RAM 512 GB SSD
- Processor: Intel Core Ultra 7 – 258V
- RAM: 32GB DDR5 RAM
- Storage: 512GB SSD NVMe
- Graphics: Intel Arc Graphics 140V
- Display: 14″ WUXGA 60Hz
- OS: Windows 11 Pro
11
People watching this product now!
SKU:
B66TVAT
Category: Business
Description
HP EliteBook X G1i Notebook Next Gen AI Copilot+ 14″ Intel Core Ultra 7 258V 32 GB RAM 512 GB SSD
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | EliteBook X G1i |
| Product Type | 14″ Copilot+ AI Notebook |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 7 258V |
| Processor Speed | 2.2 GHz / up to 4.8 GHz |
| Processor Family | Intel Core Ultra Series 2 |
| Cores | 8-Core |
| Cache | 12 MB L3 |
| AI Processor | Intel AI Boost |
| NPU Performance | Up to 47 TOPS |
| Total AI Performance | Up to 115 TOPS |
| AI Frameworks | DirectML, OpenVINO, WebNN, WindowsML, ONNX RT |
| RAM | 32 GB LPDDR5X |
| Memory Type | Soldered |
| Storage | 512 GB PCIe NVMe SSD |
| Graphics | Intel Arc Graphics 140V |
| GPU AI Performance | Up to 64 TOPS |
| Screen Size | 14″ |
| Display | WUXGA IPS UWVA Anti-Glare |
| Resolution | 1920 × 1200 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 400 nits |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Display Features | HP Eye Ease, Low Power, WLED Backlight |
| Webcam | 5 MP Camera |
| Audio | Poly Studio, Four Stereo Speakers |
| Microphones | Dual-Array Microphones |
| Keyboard | HP Premium Backlit English Keyboard |
| Keyboard Features | Spill-Resistant, DuraKeys |
| Touchpad | Multi-Touch ClickPad |
| Wireless | Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, NFC |
| Wireless Controller | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Ports | 2× USB4 Thunderbolt 4, USB-C 3.2 Gen 2, USB-A 3.2 Gen 2, HDMI, Audio Combo |
| Battery | 6-Cell 68Wh Lithium Polymer |
| Power Adapter | 65W USB-C |
| Security | TPM 2.0, HP Sure Start, HP Sure Run, HP Sure Recover, HP Sure Sense |
| Sensors | Hall Sensor, IMU, Gyroscope, Thermal Sensor |
| Security Slot | Kensington Nano Lock Slot |
| Dimensions | 313.9 × 219.9 × 14.9 mm |
| Weight | 1.18 kg |
| Color | Silver |
| Certifications | ENERGY STAR, TCO Certified Gen 10 |
| Region / Language | English – United Kingdom |
Additional information
| Brand | HP |
|---|---|
| Processor | CORE ULTRA 7 258V |
| Display | 14″ FHD |
| Graphics | Intel Arc 140V |
| Storage | 512GB NVMe |
| OS | Windows 11 Pro |
