HP Envy x360 14 Intel Core Ultra 7 ? 32GB RAM ? 1TB SSD NVMe ? Intel Graphics ? 14? WUXGA Touch ? Win 11 Home ? Meteor Silver
1,200.00 USD
HP Envy x360 14 Intel Core Ultra 7 ? 32GB RAM ? 1TB SSD NVMe ? Intel Graphics ? 14? WUXGA Touch ? Win 11 Home ? Meteor Silver
- Processor: Intel Core Ultra 7 155U
- RAM: 32 GB LPDDR5
- Storage: 1 TB SSD NVMe
- Graphics: Intel Integrated Graphics
- Display: 14? WUXGA Touch, 60Hz
- OS: Windows 11 Home
Out of stock
11
People watching this product now!
SKU:
14-fc0033dx
Categories: Back to School, Business, Convertible
Description
HP Envy x360 14 Intel Core Ultra 7 ? 32GB RAM ? 1TB SSD NVMe ? Intel Graphics ? 14? WUXGA Touch ? Win 11 Home ? Meteor Silver
| Category | Details |
|---|---|
| Product Type | 2?in?1 Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 7 155U |
| CPU Cores / Threads | 12 cores / 14 threads |
| CPU Cache | 12 MB L3 cache |
| CPU Boost Speed | Up to 4.8 GHz |
| Memory | 32 GB LPDDR5?6400 (onboard) |
| Storage | 1 TB SSD M.2 PCIe Gen 4 NVMe |
| Graphics | Intel Integrated Graphics |
| Display Size | 14? |
| Display Resolution | WUXGA (1920?1200) |
| Display Type | IPS, Touch, Anti?glare |
| Brightness | 400 nits |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Touchscreen | Yes |
| Audio | DTS:X Ultra, Dual speakers, HP Audio Boost, Poly Studio |
| Camera | 5 MP IR with temporal noise reduction, dual array mics |
| Wireless | Intel Wi?Fi 6E AX211 (2?2) + Bluetooth 5.3 |
| Battery | 3?cell, 59 Wh Li?ion polymer |
| Fast Charging | 50% in ~45 minutes |
| Power Supply | 65 W USB?C adapter |
| Voltage (Input) | 100?240 V AC, 50/60 Hz |
| Dimensions (W ? D ? H) | 31.34 cm ? 21.88 cm ? 1.7 cm (12.34? ? 8.62? ? 0.67?) |
| Weight | 1.4 kg (3.08 lb) |
| Color | Meteor Silver |
| Material | Aluminum |
| Keyboard | Full?size backlit, soft grey |
| Pointing Device | HP Imagepad |
| Ports | 2? USB?A (10 Gbps, 1 with Sleep & Charge) |
| Ports | 1? HDMI 2.1 |
| Ports | 1? Thunderbolt 4 USB?C (40 Gbps, DP 2.1, PD, Sleep & Charge) |
| Ports | 1? USB?C (10 Gbps, DP 1.4a, PD, Sleep & Charge) |
| Ports | 1? Audio combo jack |
| Security | Firmware TPM, Camera shutter |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, IR thermal sensor |
| Sustainability | Recycled metal in cover, keyboard frame, base, hinge cap; Keycaps/scissors with post?consumer recycled plastic |
Additional information
| Brand | HP |
|---|---|
| Processor | Intel Core Ultra 7 155U |
| Storage | 1TB SSD NVMe |
| Display | 14″ TOUCHSCREEN |
| OS | Windows 11 |
