Lenovo IdeaPad 5 14″ 2-in-1 Intel Core Ultra 7 255U 16GBRAM 512GBSSD Integrated Intel Graphics Windows 11 Home
975.00 USD
Lenovo IdeaPad 5 14″ 2-in-1 Intel Core Ultra 7 255U 16GBRAM 512GBSSD Integrated Intel Graphics Windows 11 Home
- Processor: Intel Core Ultra 7 255U
- RAM: 16GB Ram
- Storage: 512GB SSD
- Graphics:?Intel UHD Graphics
- Display: 14 Inches
- OS: Windows 11
14
People watching this product now!
SKU:
83KR001TUS
Categories: Business, Convertible
Description
Lenovo IdeaPad 5 14″ 2-in-1 Intel Core Ultra 7 255U 16GBRAM 512GBSSD Integrated Intel Graphics Windows 11 Home
| Category | Details |
|---|---|
| Brand / Model | Lenovo ? 83KR001TUS |
| Operating System | Windows 11 Home (English) |
| Processor | Intel Core Ultra 7 255U |
| CPU Configuration | 12 Cores (2P + 8E + 2LPE) / 14 Threads |
| Max Turbo Frequency | Up to 5.2 GHz |
| Cache | 12MB Intel Smart Cache |
| AI Category | Non-AI PC |
| NPU | Intel AI Boost, up to 12 TOPS |
| Chipset | Intel SoC Platform |
| Graphics | Integrated Intel Graphics |
| Memory (Installed) | 16GB LPDDR5x-8000 (Soldered) |
| Memory Slots | None |
| Max Memory | 16GB (Not upgradeable) |
| Storage (Installed) | 512GB SSD |
| Storage Type | M.2 2242 PCIe 4.0 x4 NVMe |
| Storage Slot | 1? M.2 2242 |
| Max Storage Support | Up to 1TB |
| Card Reader | microSD Card Reader |
| Display Size | 14 inches |
| Display Type | WUXGA IPS Glossy Touch |
| Resolution | 1920 ? 1200 |
| Brightness | 300 nits |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Yes, 10-point Multi-touch |
| Screen-to-Body Ratio | 89% |
| T?V Certification | Low Blue Light |
| Pen Support | Lenovo Digital Pen 2 |
| Audio | Stereo speakers 2W ?2 with Dolby Audio |
| Audio Codec | Realtek ALC3287 |
| Microphones | Dual-array |
| Webcam | FHD 1080p + IR with Privacy Shutter |
| Windows Hello | Facial Recognition (IR Camera) |
| Wireless Connectivity | Wi-Fi 6 (802.11ax 2?2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Ethernet | Not available |
| Ports | 2? USB-A (USB 5Gbps, one Always-On) |
| 2? USB-C (USB 10Gbps, PD 45?65W, DP 1.4) | |
| 1? HDMI 1.4b | |
| 1? Headphone/Microphone combo | |
| 1? microSD Card Reader | |
| Keyboard | Backlit, English |
| Touchpad | Precision Mylar multi-touch (75 ? 120 mm) |
| Battery Capacity | 57Wh |
| Power Adapter | 65W USB-C (3-pin) |
| Security | Firmware TPM 2.0 |
| Fingerprint Reader | No |
| Privacy Features | Camera Privacy Shutter |
| Chassis Color | Luna Grey |
| Chassis Material | Aluminum (Top), PC-ABS + 40% GF (Bottom) |
| Surface Finish | Anodized Aluminum with Sandblasting |
| Dimensions (W ? D ? H) | 313 ? 227 ? 17.5 mm |
| Weight | Starting at 1.6 kg (3.53 lbs) |
| Warranty | 1-Year Courier or Carry-in |
| Certifications | ENERGY STAR 9.0 |
| EPEAT Gold | |
| ErP Lot 6/26 | |
| RoHS compliant | |
| MIL-STD-810H (21 tests passed) | |
| T?V Rheinland Low Blue Light |
Additional information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Processor | Intel Core Ultra 7 255U |
| Display | 14″ TOUCHSCREEN |
| Graphics | Intel Graphics |
| Storage | 512GB NVMe |
| OS | Windows 11 |
