Lenovo Yoga 7 2-in-1 14AKP10 83JR0002US Ryzen AI 5 340 16GBRam 512GB NVMe AMD Radeon 840M Windows 11 Home
920.00 USD
Lenovo Yoga 7 2-in-1 14AKP10 83JR0002US Ryzen AI 5 340 16GBRam 512GB NVMe AMD Radeon 840M Windows 11 Home
- Processor: AMD Ryzen AI 5 340
- RAM: 16GB DDR5 RAM
- Storage: 512GB SSD NVMe
- Graphics: Integrated AMD Radeon 840M Graphics
- Display: 14″ WUXGA (1920×1200) IPS 500nits Anti-glare, 60Hz, Low Powe
- OS: Windows 11 Home
12
People watching this product now!
SKU:
83JR0002US
Categories: Business, Convertible
Description
Lenovo Yoga 7 2-in-1 14AKP10 83JR0002US Ryzen AI 5 340 16GBRam 512GB NVMe AMD Radeon 840M Windows 11 Home
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Yoga 7 2-in-1 |
| Product Type | 14″ Copilot+ 2-in-1 Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen AI 5 340 |
| Processor Speed | 2.0 GHz / up to 4.8 GHz |
| Cores / Threads | 6 Cores / 12 Threads |
| Cache | 6 MB L2 / 16 MB L3 |
| AI PC Category | Copilot+ PC |
| NPU | AMD Ryzen AI |
| AI Performance | Up to 50 TOPS |
| RAM | 16 GB LPDDR5X-7500 |
| Max RAM | 16 GB Soldered, Not Upgradable |
| Storage | 512 GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Max Storage | Up to 1 TB M.2 SSD |
| Graphics | AMD Radeon 840M |
| Screen Size | 14″ |
| Display | WUXGA OLED Touchscreen |
| Resolution | 1920 × 1200 |
| Brightness | 400 nits Typical / 600 nits Peak |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Touchscreen | 10-Point Multi-Touch |
| Display Features | Dolby Vision, DisplayHDR True Black 500, TÜV Low Blue Light |
| Pen Support | Yes, Optional |
| Keyboard | English Backlit Keyboard |
| Touchpad | Precision TouchPad |
| Camera | 5MP + IR with Privacy Shutter |
| Audio | Dolby Atmos, 4 Speakers |
| Microphone | 4-Array Microphones |
| Wireless | Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4 |
| Ports | 2× USB-C, USB-A, HDMI 2.1, microSD, Audio Jack |
| Card Reader | microSD |
| Ethernet | No |
| Battery | 70Wh |
| Power Adapter | 65W USB-C |
| Security | Fingerprint Reader, IR Camera, Firmware TPM 2.0 |
| Color | Seashell |
| Material | Aluminum |
| Dimensions | 317 × 228 × 15.45 mm |
| Weight | 1.38 kg |
| Certifications | Carbon Neutral, ENERGY STAR 9.0, EPEAT Gold, RoHS, MIL-STD-810H |
Additional information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen AI 5 340 |
| Display | 14″ Full HD Touch |
| Graphics | AMD Radeon 840M |
| Storage | 512GB NVMe |
| OS | Windows 11 |
