Lenovo Yoga 7 2-in-1 16AHP9 83DM0006US AMD Ryzen 7 8840HS 16GB Ram 512GB NVMe Integrated AMD Radeon 780M Windows 11 Home
975.00 USD
Lenovo Yoga 7 2-in-1 16AHP9 83DM0006US AMD Ryzen 7 8840HS 16GB Ram 512GB NVMe Integrated AMD Radeon 780M Windows 11 Home
- Processor: AMD Ryzen 7 8840HS
- RAM: 16GB DDR5 RAM
- Storage: 512GB SSD NVMe
- Graphics: Integrated AMD Radeon 780M Graphics
- Display: 16″ WUXGA
- OS: Windows 11 Home
8
People watching this product now!
SKU:
83DM0006US
Categories: Business, Convertible
Description
Lenovo Yoga 7 2-in-1 16AHP9 83DM0006US AMD Ryzen 7 8840HS 16GB Ram 512GB NVMe Integrated AMD Radeon 780M Windows 11 Home
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Yoga 7 2-in-1 |
| Product Type | 16″ AI 2-in-1 Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen 7 8840HS |
| Processor Speed | 3.3 GHz / up to 5.1 GHz |
| Cores / Threads | 8 Cores / 16 Threads |
| Cache | 8 MB L2 / 16 MB L3 |
| AI PC Category | AI PC |
| NPU | AMD Ryzen AI |
| AI Performance | Up to 16 TOPS |
| RAM | 16 GB LPDDR5X-6400 |
| Max RAM | 16 GB Soldered, Not Upgradable |
| Storage | 512 GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Max Storage | Up to 1 TB M.2 SSD |
| Graphics | AMD Radeon 780M |
| Screen Size | 16″ |
| Display | WUXGA IPS Touchscreen |
| Resolution | 1920 × 1200 |
| Brightness | 300 nits |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Touchscreen | 10-Point Multi-Touch |
| Display Features | Dolby Vision, TÜV Low Blue Light |
| Pen Support | Optional |
| Keyboard | English Backlit Keyboard |
| Touchpad | Precision TouchPad |
| Camera | 1080p FHD + IR with Privacy Shutter |
| Audio | Dolby Atmos, Stereo Speakers |
| Microphone | Dual-Array Microphones |
| Wireless | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
| Ports | 2× USB-C, 2× USB-A, HDMI 2.1, microSD, Audio Jack |
| Card Reader | microSD |
| Ethernet | No |
| Battery | 71Wh |
| Power Adapter | 65W USB-C |
| Security | Fingerprint Reader, IR Camera, Firmware TPM 2.0 |
| Color | Arctic Grey |
| Material | Aluminum |
| Dimensions | 361.8 × 250 × 17 mm |
| Weight | 1.99 kg |
| Certifications | ENERGY STAR 9.0, EPEAT Gold, RoHS, MIL-STD-810H |
Additional information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 7 8840HS |
| Display | 16″ Full HD |
| Graphics | AMD Radeon 780M |
| Storage | 512GB NVMe |
| OS | Windows 11 |
