HP 15‑fd0130wm – 15.6″ FHD Touch – Intel Core i3‑N305 – 8 GB DDR4 – 256 GB NVMe SSD – Intel UHD Graphics – Win 11 – Moonlight Blue
455.00 USD
HP 15‑fd0130wm – 15.6″ FHD Touch – Intel Core i3‑N305 – 8 GB DDR4 – 256 GB NVMe SSD – Intel UHD Graphics – Win 11 – Moonlight Blue
- Processor: Intel Core i3‑N305 (8 cores / 8 threads, up to 3.8 GHz)
- RAM: 8 GB DDR4‑3200 (upgradeable)
- Storage: 256 GB SSD NVMe
- Graphics: Intel UHD Graphics (integrated)
- Display: 15.6″ FHD Touch
- OS: Win 11
7
People watching this product now!
SKU:
B9RY5UA
Categories: Back to School, Consumer, Education
Description
HP 15‑fd0130wm – 15.6″ FHD Touch – Intel Core i3‑N305 – 8 GB DDR4 – 256 GB NVMe SSD – Intel UHD Graphics – Win 11 – Moonlight Blue
| Category | Details |
|---|---|
| Product Type | Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core i3‑N305 |
| CPU Cores / Threads | 8 cores / 8 threads |
| CPU Base / Boost | Up to 3.8 GHz |
| Cache | 6 MB L3 |
| Memory | 8 GB DDR4‑3200 MHz (1×8 GB, upgradeable to 16 GB) |
| Storage | 256 GB PCIe Gen 3 NVMe M.2 SSD |
| Graphics | Intel UHD Graphics (integrated) |
| Display Size | 15.6″ |
| Display Resolution | FHD (1920 × 1080) |
| Display Type | IPS, BrightView, micro‑edge, touchscreen |
| Touchscreen | Yes |
| Audio | Dual speakers |
| Wireless | Wi‑Fi 6 |
| Bluetooth | 5.3 |
| Battery | 3‑cell, 41 Wh Li‑ion polymer |
| Power Supply | 45 W Smart AC adapter |
| Dimensions (W × D × H) | 358.5 × 242 × 17.9 mm |
| Weight | 1.59 kg (3.51 lb) |
| Color | Moonlight Blue |
| Port 1 | USB‑A 3.2 Gen 1 (5 Gb/s) |
| Port 2 | USB‑A 3.2 Gen 1 (5 Gb/s) |
| Port 3 | HDMI 1.4b |
| Port 4 | Headphone/microphone combo |
| Port 5 | USB‑C 3.2 Gen 1 (5 Gb/s, DP 1.4, PD) |
| Security | Firmware TPM, HD camera with temporal noise reduction |
Additional information
| Brand | |
|---|---|
| Processor | |
| Storage | |
| Graphics | |
| Display | |
| OS |
