HP 15-fc0033ca 15.6″ Full HD Laptop, AMD Athlon Silver 7120U 2.4GHz, 8GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Home, Natural Silver – Refurbished
HP 15-fc0033ca 15.6″ Full HD Laptop, AMD Athlon Silver 7120U 2.4GHz, 8GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Home, Natural Silver – Refurbished
- Processor: AMD Athlon Silver 7120U
- RAM: 8GB DDR5 RAM
- Storage: 512GB SSD
- Graphics: AMD Radeon 610M Graphics
- Display: 15.6″ Full HD, micro-edge, anti-glare
- OS: DOS
9
People watching this product now!
SKU:
B46P0UAR#ABL
Category: Factory Refurbished
Description
HP 15-fc0033ca 15.6″ Full HD Laptop, AMD Athlon Silver 7120U 2.4GHz, 8GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Home, Natural Silver – Refurbished
| Category | Specification |
|---|---|
| Model | HP 15-fc0033ca |
| Color | Natural Silver |
| Operating System | DOS |
| Processor | AMD Athlon Silver 7120U (2.4 GHz, up to 3.5 GHz boost, 2 cores / 2 threads, 2 MB L3 cache) |
| Chipset | AMD Integrated SoC |
| Graphics | Integrated AMD Radeon Graphics |
| Display Size | 15.6″ (39.6 cm) |
| Display Resolution | Full HD (1920 ? 1080) |
| Display Type | Micro-edge, Anti-glare |
| Brightness | 250 nits |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Screen-to-Body Ratio | 85% (without speakers) |
| Touchscreen | No |
| Memory (RAM) | 8 GB (1 ? 8 GB) |
| Memory Type | LPDDR5-5500 MT/s (Onboard) |
| Internal Storage | 512 GB |
| Storage Type | PCIe NVMe M.2 SSD |
| Cloud Storage | 100 GB Dropbox (3-month trial) |
| Camera | HP True Vision 720p HD camera |
| Microphones | Dual array digital microphones |
| Keyboard | Full-size soft gray keyboard with numeric keypad |
| Pointing Device | HP Imagepad with Precision Touchpad support |
| Audio | Dual speakers |
| USB Type-C | 1 ? USB-C 5Gbps (data only, no charging or display) |
| USB Type-A | 2 ? USB-A 5Gbps |
| HDMI Port | 1 ? HDMI 1.4b |
| Audio Jack | 1 ? Headphone/Microphone combo |
| Power Port | 1 ? AC Smart Pin |
| Wireless LAN | Realtek Wi-Fi 6 (2?2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Security Features | Microphone mute key, Camera privacy shutter, Firmware TPM |
| Sustainability | Ocean-bound plastic in speakers; recycled plastic in keyboard |
| Energy Star Certified | Yes |
| Power Adapter | 45 W Smart AC adapter |
| Battery Type | 3-cell Lithium-ion Polymer |
| Battery Capacity | 41 Wh |
| Battery Life | Up to 10 hours 30 minutes |
| Fast Charge Support | Up to 50% in 45 minutes |
| Battery Included | Yes |
| Battery Quantity | 1 |
| Dimensions (W ? D ? H) | 14.17 ? 9.29 ? 0.73 in (35.98 ? 23.6 ? 1.86 cm) |
| Weight | 3.50 lbs (1.59 kg) |
Additional information
| Brand | HP |
|---|---|
| Processor | ATHLON 7120U |
| Display | 15.6″ Full HD |
| Graphics | AMD Radeon 610M |
| Storage | 512GB NVMe |
| OS | FreeDos |
