Acer Predator Helios Neo 16 AI 16″WQXGA Intel Core Ultra 9 275HX 32GB 1TB SSD RTX 5070 Ti PHN16-73-92X1
2,170.00 USD
Acer Predator Helios Neo 16 AI 16″WQXGA Intel Core Ultra 9 275HX 32GB 1TB SSD RTX 5070 Ti PHN16-73-92X1
- Processor: Intel Core Ultra 9 270HX
- RAM: 32GB DDR5 RAM
- Storage: 1TB SSD NVMe
- Graphics: NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti
- Display: 16″
- OS: Windows 11
13
People watching this product now!
SKU:
PHN16-73-92X1
Category: Gaming
Description
Acer Predator Helios Neo 16 AI 16″WQXGA Intel Core Ultra 9 275HX 32GB 1TB SSD RTX 5070 Ti PHN16-73-92X1
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Acer |
| Model | Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-92X1 |
| Product Type | 16″ Gaming Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 9 275HX |
| RAM | 32 GB DDR5 |
| Storage | 1 TB SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Screen Size | 16″ |
| Display | WQXGA |
| Resolution | 2560 × 1600 |
| Touchscreen | No |
| Ports | HDMI 2.1 |
| Webcam | Yes |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Battery | Lithium-Ion |
| Color | Not Specified |
| Dimensions | 356 × 274 × 26.7 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| ENERGY STAR | No |
Additional information
| Brand | Acer |
|---|---|
| Processor | Core Ultra 9 270HX |
| Display | 16″ Full HD |
| Graphics | RTX 5070TI 12GB |
| Storage | 1TB SSD NVMe |
| OS | Windows 11 |
