Alienware 16 Aurora 16″ 2.5K Intel Core 7 Series 2 240H 32GB Memory NVIDIA GeForce RTX 5060 1TB Storage
1,620.00 USD
Alienware 16 Aurora 16″ 2.5K Intel Core 7 Series 2 240H 32GB Memory NVIDIA GeForce RTX 5060 1TB Storage
- Processor: Intel Core 7 240H
- RAM: 32GB DDR5 RAM
- Storage: 1TB SSD NVMe
- Graphics: NVIDIA GeForce RTX 5060
- Display:16 inches 120HZ
- OS: Windows 11 Pro
10
People watching this product now!
SKU:
LAC16250-7568BLU-PUS
Category: Gaming
Description
Alienware 16 Aurora 16″ 2.5K Intel Core 7 Series 2 240H 32GB Memory NVIDIA GeForce RTX 5060 1TB Storage
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Alienware |
| Model | LAC16250-7568BLU-PUS |
| Product Type | 16″ Gaming Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core 7 240H |
| Processor Speed | 2.5 GHz / up to 5.2 GHz |
| Cores / Threads | 10 Cores / 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| RAM | 32 GB DDR5-5600 |
| Max RAM | 32 GB |
| Storage | 1 TB PCIe SSD |
| M.2 Slots | 2 |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR7 |
| GPU Power | 145W |
| Graphics Features | DLSS 4, Ray Tracing |
| Screen Size | 16″ |
| Display | 2.5K WVA Anti-Glare |
| Resolution | 2560 × 1600 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 300 nits |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Sync Technology | NVIDIA G-SYNC |
| Touchscreen | No |
| Wireless | Wi-Fi 7, Bluetooth |
| Ethernet | Gigabit LAN |
| Ports | 2× USB-C, 2× USB-A, HDMI 2.1, Audio Jack |
| Webcam | 720p HD |
| Audio | Stereo Speakers, Realtek Audio |
| Keyboard | Backlit Keyboard with Numeric Keypad |
| Touchpad | Multi-Gesture |
| Battery | 6-Cell Lithium-Ion |
| Power Adapter | 180W |
| Color | Interstellar Indigo |
| Dimensions | 357 × 265 × 22.6 mm |
| Weight | 2.49 kg |
| Included Software | McAfee Premium 1-Year, Microsoft 365 Trial |
| Optical Drive | None |
Additional information
| Brand | Dell |
|---|---|
| Processor | CORE 7 240H |
| Display | 16″ 2.5K WQXGA 240HZ |
| Graphics | RTX 5060 8GB |
| Storage | 1TB SSD NVMe |
| OS | Windows 11 |
