ASUS TUF A16 AMD Ryzen 7 7735HS-16GB DDR5-512GB SSD NVMe-AMD Radeon RX 7700S 8GB-16″ FHD 165Hz
945.00 USD
ASUS TUF A16 AMD Ryzen 7 7735HS-16GB DDR5-512GB SSD NVMe-AMD Radeon RX 7700S 8GB-16″ FHD 165Hz
- Processor: AMD Ryzen 7 7735HS
- RAM: 16GB DDR5
- Storage: 512GB SSD NVMe
- Graphics: AMD Radeon RX 7700S 8GB
- Display: 16? FHD 165Hz
- OS: Windows 11
Out of stock
5
People watching this product now!
SKU:
FA617NT-A16.R77700
Categories: Back to School, Gaming
Description
ASUS TUF A16 AMD Ryzen 7 7735HS-16GB DDR5-512GB SSD NVMe-AMD Radeon RX 7700S 8GB-16″ FHD 165Hz
| Specifications | |
| Standing screen display size | ?16 Inches |
| Screen Resolution | ?1920 x 1200 pixels |
| Max Screen Resolution | ?1920?1200 Pixels |
| Processor | ?3.2 GHz Ryzen_7 |
| RAM | ?16 GB DDR5 |
| Hard Drive | ?512 GB SSD |
| Graphics Coprocessor | ?AMD Radeon RX 7700S |
| Chipset Brand | ?AMD |
| Card Description | ?Dedicated |
| Graphics Card RAM Size | ?8 GB |
| Wireless Type | ?802.11ax |
| Number of USB 3.0 Ports | ?4 |
| Brand | ?ASUS |
| Series | ?ASUS TUF Gaming A16 |
| Item model number | ?FA617NT-A16.R77700 |
| Hardware Platform | ?PC |
| Operating System | ?Windows 11 Home |
| Item Weight | ?4.85 pounds |
| Product Dimensions | ?13.98 x 9.92 x 0.87 inches |
| Item Dimensions LxWxH | ?13.98 x 9.92 x 0.87 inches |
| Color | ?16GB RAM |
| Processor Brand | ?AMD |
| Number of Processors | ?8 |
| Computer Memory Type | ?DDR5 RAM |
| Flash Memory Size | ?16 GB |
| Hard Drive Interface | ?Solid State |
| Asus TUF A16 Processor | AMD Ryzen 7 7735HS Mobile Processor (8-core/16-thread, 16MB L3 cache, up to 4.7 GHz max boost). |
| Memory | 16GB DDR5 4800MHz. |
| Storage | 512GB PCIe 4.0 NVMe SSD. |
| Display | 16? 165Hz IPS-Level FHD+ (1920?1200, WUXGA) Anti-Glare Display. |
| Graphics | AMD Radeon RX 7700S 8GB GDDR6 |
| Ports | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| 1x HDMI 2.1 FRL | |
| 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort / power delivery | |
| 1x RJ45 LAN port | |
| 1x Type C USB 4 support DisplayPort | |
| OS | Windows 11. |
| Color | Off Black. |
Additional information
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 7 7735HS |
| Storage | 512GB NVMe |
| Display | 16″ 165Hz |
| Graphics | AMD RADEON RX7700S 8GB |
| OS | Windows 11 |
