HP Victus 15-fa2787 Core i7-13620H 16GB RAM 512GB SSD RTX 5060 8GB 15.6″ FHD Windows 11
1,310.00 USD
HP Victus 15-fa2787 Core i7-13620H 16GB RAM 512GB SSD RTX 5060 8GB 15.6″ FHD Windows 11
- Processor: Intel Core i7-13620H
- RAM: 16GB
- Storage: 512GB SSD NVMe
- Graphics: NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB
- Display: 15.6″ FHD 144HZ
- OS: Windows 11
9
People watching this product now!
SKU:
15-FA2787
Category: Gaming
Description
HP Victus 15-fa2787 Core i7-13620H 16GB RAM 512GB SSD RTX 5060 8GB 15.6″ FHD Windows 11
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | Victus |
| Model | 15-fa2787 |
| Part Number | BM7B7UA#ABA |
| Product Type | 15.6″ Gaming Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core i7-13620H |
| Processor Speed | 2.4 GHz / up to 4.9 GHz |
| Cores | 10 Cores (6P + 4E) |
| RAM | 16 GB DDR4-3200 |
| Storage | 512 GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR7 |
| Screen Size | 15.6″ |
| Display | FHD |
| Resolution | 1920 × 1080 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Wireless | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4 |
| Ethernet | Gigabit RJ-45 |
| Ports | USB-C, 2× USB-A, HDMI 2.1, RJ-45, Audio Combo |
| Keyboard | White Backlit English Keyboard |
| Numeric Keypad | Yes |
| Color | Mica Silver |
| Battery | 4-Cell 70Wh |
| Weight | 2.29 kg |
Additional information
| Brand | HP |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-13620H |
| Display | 15.6″ Full HD |
| Graphics | RTX 5060 8GB |
| Storage | 512GB NVMe |
| OS | Windows 11 |
