HP Victus 15-fb3093dx 15.6″ AMD Ryzen 7 7445HS 3.2GHz NVIDIA GeForce RTX 4050 16GB DDR5 512GB SSD Windows 11 Pro
HP Victus 15-fb3093dx 15.6″ AMD Ryzen 7 7445HS 3.2GHz NVIDIA GeForce RTX 4050 16GB DDR5 512GB SSD Windows 11 Pro
- Processor: RYZEN 7-7445HS
- RAM: 16GB DDR5 RAM
- Storage: 512GB SSD
- Graphics: NVIDIA GeForce RTX 4050 6GB DDR6
- Display: 15.6 inches
- OS: Windows 11 Home
9
People watching this product now!
SKU:
15-fb3093dx
Category: Gaming
Description
HP Victus 15-fb3093dx 15.6″ AMD Ryzen 7 7445HS 3.2GHz NVIDIA GeForce RTX 4050 16GB DDR5 512GB SSD Windows 11 Pro
| Category | Specification |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor (CPU) | AMD Ryzen 7 7445HS |
| CPU Cores | 6-Core |
| Processor Speed | Up to 4.7 GHz Max Boost Clock |
| Processor Cache | 16 MB L3 Cache |
| Memory (RAM) | 16 GB DDR5-5600 MT/s (2 ? 8 GB) |
| Memory Slots | 2 (Accessible) |
| Graphics (GPU) | NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU |
| Graphics Memory | 6 GB GDDR6 (Dedicated) |
| Internal Storage | 512 GB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD |
| Finish & Design | Top Cover: Mica SilverKeyboard Deck: Mica SilverLogo: Black Chrome |
| Camera | HP Wide Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual-array digital microphones |
| Display Size | 15.6-inch |
| Display Type | IPS, Micro-edge, Anti-glare |
| Resolution | Full HD (1920 ? 1080) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Brightness | 300 nits |
| Color Gamut | 62.5% sRGB |
| Adaptive Sync | AMD FreeSync Premium |
| Screen-to-Body Ratio | 82.2% |
| Wired Network | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Wireless Connectivity | Wi-Fi 6 (2?2), Bluetooth 5.4 |
| Audio | HD Audio, Stereo Speakers, DTS:X Ultra |
| Keyboard & Touchpad | Full-size backlit Moonstone Grey keyboard with numeric keypadHP Imagepad |
| Ports | 1 ? USB-C 5Gbps (DisplayPort 1.4a, HP Sleep & Charge)2 ? USB-A 5Gbps (1 with Sleep & Charge)1 ? HDMI 2.11 ? RJ-451 ? Headphone/Microphone Combo1 ? AC Smart Pin |
| Dimensions (Unpackaged) | 14.09 ? 10.04 ? 0.93 in (W ? D ? H) |
| Dimensions (Packaged) | 20.47 ? 2.72 ? 12.01 in (L ? W ? H) |
| Weight (Unpackaged) | 5.06 lb |
| Weight (Packaged) | 7.39 lb |
| Battery | 4-cell, 70 Wh Li-ion polymer |
| Power Adapter | 120 W AC Adapter |
| Battery Life (Mixed Use) | Up to 7 hours 45 minutes |
| Battery Life (Video Playback) | Up to 12 hours |
| Battery Life (Wireless Streaming) | Up to 7 hours 45 minutes |
Additional information
| Brand | HP |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 7 7445HS |
| Display | 15.6″ Full HD 144 Hz |
| Graphics | Nvidia GeForce RTX4050 6GB |
| Storage | 512GB NVMe |
| OS | Windows 11 |
