MSI KATANA 15 HX-B14WFK I9-14900HX 16GBRam 1TBNVMe RTX 5060 8GB 15.6-in
MSI KATANA 15 HX-B14WFK I9-14900HX 16GBRam 1TBNVMe RTX 5060 8GB 15.6-in
- Processor: Intel Core I9-14900HX
- RAM: 16GB DDR5 RAM
- Storage: 1TB NVMe
- Graphics: NVIDIA GeForce RTX 5060? GPU 8GB
- Display: 15.6″ QHD 165Hz
- OS: DOS
13
People watching this product now!
SKU:
HX-B14WFK
Category: Gaming
Description
MSI KATANA 15 HX-B14WFK I9-14900HX 16GBRam 1TBNVMe RTX 5060 8GB 15.6-in
| Specification | Details |
|---|---|
| Processor | Up to Intel Core i9-14900 HX (14th Gen) |
| Operating System | DOS |
| Chipset | Intel HM770 |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 Laptop GPU |
| Video Memory | 8GB GDDR7 |
| AI Performance | 572 AI TOPS |
| Boost Clock | 2497 MHz |
| Max GPU Power | 115W (Dynamic Boost) |
| CPU + GPU Power | Full Power CPU & GPU |
| Display | 15.6? QHD (2560?1440) 165Hz IPS-Level |
| Memory Support | DDR5-5600, up to 96GB |
| Memory Slots | 2 |
| Storage | 1? M.2 NVMe PCIe Gen4 |
| Security | Firmware TPM (fTPM) 2.0 |
| Webcam | HD 720p @ 30fps |
| Keyboard | 4-Zone RGB Gaming Keyboard with Copilot Key |
| Network | Gb LAN + Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.3 |
| Speakers | 2? 2W |
| Audio Jack | 1? Mic-in / Headphone-out combo |
| I/O Ports | RJ-45USB-C 3.2 Gen2 (DP + PD 3.0)3? USB-A 3.2 Gen2HDMI 2.1 (8K@60Hz / 4K@120Hz) |
| Battery | 4-cell, 75Wh |
| Power Adapter | 240W |
| Dimensions (W?D?H) | 359 ? 262 ? 25.5 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Color | Black |
Additional information
| Brand | MSI |
|---|---|
| Processor | Intel Core i9-14900HX |
| Display | 15.6″ QHD 165HZ |
| Graphics | RTX 5060 8GB |
| Storage | 1TB SSD NVMe |
| OS | FreeDos |
