Lenovo IdeaPad Slim 3i 15.6″ Full HD Intel Core i3-N305 8GB Memory 128GB UFS Intel UHD Graphics Arctic Grey
416.00 USD
Lenovo IdeaPad Slim 3i 15.6″ Full HD Intel Core i3-N305 8GB Memory 128GB UFS Intel UHD Graphics Arctic Grey
- Processor: Intel Core i3-N305
- RAM: 8GB Ram
- Storage: 128GB SSD
- Graphics:?Intel UHD Graphics
- Display: 15.6″ FHD Anti-glare
- OS: Windows 11 Home in S mode
Out of stock
7
People watching this product now!
Description
Lenovo IdeaPad Slim 3i 15.6″ Full HD Intel Core i3-N305 8GB Memory 128GB UFS Intel UHD Graphics Arctic Grey
| Category | Details |
|---|---|
| Brand / Model | Lenovo ? 82XB00C2US |
| Operating System | Windows 11 Home in S mode (English) |
| Processor | Intel Core i3-N305 |
| CPU Configuration | 8 Cores / 8 Threads |
| Max Turbo Frequency | Up to 3.8 GHz |
| Cache | 6MB Intel Smart Cache |
| Chipset | Intel SoC Platform |
| Graphics | Integrated Intel UHD Graphics |
| Memory (Installed) | 8GB LPDDR5-4800 (Soldered) |
| Memory Slots | None |
| Max Memory | 8GB (Not upgradeable) |
| Storage (Installed) | 128GB UFS 3.1 |
| Storage Type | UFS on systemboard |
| Max Storage Support | 128GB UFS 3.1 |
| Optical Drive | None |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Display Size | 15.6 inches |
| Display Type | FHD TN Anti-Glare |
| Resolution | 1920 ? 1080 |
| Brightness | 250 nits |
| Touchscreen | No |
| Screen-to-Body Ratio | 88% |
| Audio | Stereo speakers 1.5W ?2 with Dolby Audio |
| Microphones | Dual-array |
| Webcam | HD 720p with Privacy Shutter |
| Wireless Connectivity | Wi-Fi 6 (802.11ax 2?2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Ethernet | Not available |
| Ports | 2? USB 3.2 Gen 1 |
| 1? USB-C 3.2 Gen 1 (Data, USB-PD 45?65W, DP 1.2) | |
| 1? HDMI 1.4 | |
| 1? Headphone/Microphone combo | |
| 1? SD Card Reader | |
| 1? Round-tip power connector | |
| Keyboard | Non-backlit, English |
| Touchpad | Precision Mylar multi-touch |
| Battery Capacity | 47Wh |
| Power Adapter | 65W Round Tip (3-pin) |
| Security | Firmware TPM 2.0 |
| Fingerprint Reader | No |
| Privacy Features | Camera Privacy Shutter |
| Chassis Color | Arctic Grey |
| Chassis Material | PC-ABS (Top & Bottom) |
| Surface Finish | IMR (In-Mold Decoration by Roller) |
| Dimensions (W ? D ? H) | 359.3 ? 235 ? 17.9 mm |
| Weight | Starting at 1.55 kg (3.42 lbs) |
| Warranty | 1-Year Courier or Carry-in |
| Certifications | ENERGY STAR 9.0 |
| EPEAT Silver | |
| ErP Lot 6/26 | |
| RoHS compliant | |
| MIL-STD-810H (20 tests passed) | |
| T?V Rheinland Low Blue Light |
Additional information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Processor | Intel Core i3-N305 |
| Display | 15.6″ HD |
| Graphics | Intel Graphics |
| Storage | 128GB |
| OS | Windows 11 |
