HP 15-FD0142NE Intel Core i7-1355U ? 16 GB RAM ? 512 GB SSD NVMe ? NVIDIA GeForce MX570 2 GB ? 15.6? FHD ? DOS
HP 15-FD0142NE Intel Core i7-1355U ? 16 GB RAM? 512 GB SSD NVMe ? NVIDIA GeForce MX570 2 GB ? 15.6? FHD ? DOS
- Processor: Intel Core i7-1355U
- RAM: 16 GB DDR4 (8 GB?2)
- Storage: 512 GB SSD NVMe
- Graphics: NVIDIA GeForce MX570 2 GB
- Display: 15.6? FHD, 60 Hz
- OS: DOS
- KB: ENG/AR
15
People watching this product now!
SKU:
15-FD0142NE
Categories: Back to School, Consumer
Description
HP 15-FD0142NE Intel Core i7-1355U ? 16 GB RAM? 512 GB SSD NVMe ? NVIDIA GeForce MX570 2 GB ? 15.6? FHD ? DOS
| Category | Details |
|---|---|
| Product Type | Laptop |
| Operating System | DOS |
| Processor | Intel Core i7-1355U |
| CPU Cores / Threads | 10 cores / 12 threads |
| CPU Base / Boost | up to 5.0 GHz with Intel Turbo Boost |
| CPU Cache | 12 MB L3 |
| Memory | 16 GB DDR4 3200 MHz (8 GB ? 2) |
| Storage | 512 GB SSD M.2 PCIe NVMe |
| Graphics | NVIDIA GeForce MX570 2 GB GDDR6 (dedicated) |
| Display Size | 15.6? |
| Display Resolution | FHD (1920?1080) |
| Display Type | IPS, micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Touchscreen | No |
| Audio | Dual speakers |
| Camera | HP True Vision 720p HD |
| Wireless & Bluetooth | Wi-Fi 6 (1?1) and Bluetooth 5.3 |
| Battery | 41 Wh Li-ion polymer (3-cell), up to 7 h 45 m, fast charge (~50% in 45 m) |
| Power Supply | 45 W Smart AC adapter |
| Dimensions (W?D?H) | 35.98 ? 23.6 ? 1.86 cm (359.8 ? 236 ? 18.6 mm) |
| Weight | 1.59 kg |
| Color | Natural Silver |
| Keyboard | Backlit English/Arabic layout |
| Pointing Device | Precision touchpad |
| Port 1 | USB Type-C 5 Gbps (data only) |
| Port 2 | USB Type-A 5 Gbps |
| Port 3 | USB Type-A 5 Gbps |
| Port 4 | HDMI 1.4b |
| Port 5 | Audio combo jack (3.5 mm) |
| Port 6 | AC smart pin |
| Security | Mic mute key; Camera privacy shutter; TPM (Firmware) support |
Additional information
| Brand | HP |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-1355U 1.7GHz up to 5.0GHz |
| Storage | 512GB NVMe |
| Graphics | 2 GB NVIDIA GeForce MX570 |
| Display | 15.6″ Full HD |
| OS | FreeDos |
