GIGABYTE GAMING A16 16″ 165Hz 1920×1200 WUXGA Intel Core i7-13620H 512GB SSD 16GB DDR5 RAM GeForce RTX 4050
975.00 USD
GIGABYTE GAMING A16 16″ 165Hz 1920×1200 WUXGA Intel Core i7-13620H 512GB SSD 16GB DDR5 RAM GeForce RTX 4050
- Processor: Intel Core i7 13620H
- RAM: 16GB DDR5 RAM
- Storage: 512GB SSD NVMe
- Graphics: NVIDIA GeForce RTX 4050
- Display: 16″ 165HZ
- OS: Windows 11 Home
17
People watching this product now!
SKU:
CMHI2US893SH
Category: Gaming
Description
GIGABYTE GAMING A16 16″ 165Hz 1920×1200 WUXGA Intel Core i7-13620H 512GB SSD 16GB DDR5 RAM GeForce RTX 4050
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | GIGABYTE |
| Model | GAMING A16 CMHI2US893SH |
| Product Type | 16″ Gaming Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core i7-13620H |
| Processor Generation | 13th Gen |
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| GPU Memory | 6 GB GDDR6 |
| Screen Size | 16″ |
| Display | WUXGA IPS LCD |
| Resolution | 1920 × 1200 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Touchscreen | No |
| Ports | USB-C, 3× USB-A, HDMI 2.1, DisplayPort 1.4, Audio Jack |
| Webcam | Yes |
| Keyboard | RGB Backlit Keyboard |
| Battery | Lithium-Polymer |
| Color | Black Steel |
| Dimensions | 358 × 262 × 19.3 mm |
| Weight | 2.2 kg |
Additional information
| Brand | GIGABYTE |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-13620H |
| Display | 16″ 165Hz |
| Graphics | Nvidia GeForce RTX4050 6GB |
| Storage | 512GB NVMe |
| OS | Windows 11 |
