HP OMEN 16-an0075cl Slim 16″ 2K 144Hz IPS Display Intel Core Ultra 9 285H 32GB RAM 1TB SSD GeForce RTX 5070 8GB GPU Windows 11
1,920.00 USD
HP OMEN 16-an0075cl Slim 16″ 2K 144Hz IPS Display Intel Core Ultra 9 285H 32GB RAM 1TB SSD GeForce RTX 5070 8GB GPU Windows 11
- Processor: Intel Core Ultra 9 285H
- RAM: 32GB DDR5 RAM
- Storage: 1TB SSD NVMe
- Graphics: NVIDIA GeForce RTX 5070 8 GB GPU
- Display: 16″ 2K 144HZ
- OS: Windows 11
16
People watching this product now!
SKU:
16-AN0075CL
Category: Gaming
Description
HP OMEN 16-an0075cl Slim 16″ 2K 144Hz IPS Display Intel Core Ultra 9 285H 32GB RAM 1TB SSD GeForce RTX 5070 8GB GPU Windows 11
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | HP OMEN |
| Series | Omen |
| Product Type | 16″ Gaming Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 9 285H |
| Processor Speed | 2.7 GHz / up to 5.4 GHz |
| Architecture | Arrow Lake |
| Cores / Threads | 16 Cores / 16 Threads |
| Cache | 24 MB Smart Cache |
| AI Features | Intel AI Boost (13 TOPS) |
| vPro Support | Yes |
| RAM | 32 GB DDR5-5600 |
| Memory Configuration | 2 × 16 GB |
| Memory Slots | 2 |
| Storage | 1 TB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR7 |
| GPU Features | DLSS 4.5, Frame Generation, Ray Reconstruction, DLAA |
| VR Ready | Yes |
| Screen Size | 16″ |
| Display Type | WUXGA IPS Micro-Edge Anti-Glare |
| Resolution | 1920 × 1200 |
| Refresh Rate | 60–144 Hz |
| Brightness | 300 nits |
| Finish | Matte |
| Touchscreen | No |
| Webcam | 1080p Full HD |
| Webcam Features | Privacy Shutter, Temporal Noise Reduction |
| Audio | DTS:X Ultra |
| Speakers | Dual Speakers |
| Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Wireless | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Ethernet | Gigabit RJ-45 |
| Ports | USB-C, 3× USB-A, HDMI, RJ-45, Audio Combo |
| Keyboard | 4-Zone RGB Backlit Anti-Ghosting Keyboard |
| Numeric Keypad | Yes |
| Touchpad | HP Imagepad |
| Battery | 4-Cell Li-ion Polymer |
| Power Adapter | 150W AC Adapter |
| Color | Shadow Black |
| Weight | 2.43 kg |
| Dimensions | 357.4 × 269 × 19.8–22.6 mm |
| Certifications | ENERGY STAR Certified |
Additional information
| Brand | HP |
|---|---|
| Processor | Core ULTRA 9 285H |
| Display | 16.1″ Full HD 144Hz |
| Graphics | RTX 5060 8GB |
| Storage | 1TB SSD NVMe |
| OS | Windows 11 |
