ASUS ROG Strix G16 16” FHD+ 165Hz RTX 5070 AMD Ryzen 9 8940HX 16GB Ram 1TB Windows 11 Home G614PP-WH94
1,805.00 USD
ASUS ROG Strix G16 16” FHD+ 165Hz RTX 5070 AMD Ryzen 9 8940HX 16GB Ram 1TB Windows 11 Home G614PP-WH94
- Processor: AMD Ryzen 9 8940HX
- RAM: 16GB DDR5
- Storage: 1TB SSD NVMe
- Graphics: NVIDIA GeForce RTX 5070
- Display: 16-in 165 Hz
- OS: Windows 11 Home
6
People watching this product now!
SKU:
G614PP-WH94
Category: Gaming
Description
ASUS ROG Strix G16 16” FHD+ 165Hz RTX 5070 AMD Ryzen 9 8940HX 16GB Ram 1TB Windows 11 Home G614PP-WH94
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Model | G614PP-WH94 |
| Product Type | 16″ Gaming Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen 9 8940HX |
| Processor Speed | 2.4 GHz / up to 5.3 GHz |
| Cores / Threads | 16 Cores / 32 Threads |
| Cache | 80 MB |
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Max RAM | Up to 64 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 Laptop GPU |
| GPU Memory | 8 GB |
| Screen Size | 16″ |
| Display | WUXGA LCD |
| Resolution | 1920 × 1200 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Touchscreen | No |
| Wireless | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
| Webcam | Yes |
| Keyboard | Backlit QWERTY Keyboard with Numeric Keypad |
| Included Software | Armoury Crate |
| Color | Gray |
| Height | 30.5 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Included Accessories | Charger |
Additional information
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 9 8940HX |
| Display | 16″ 165Hz |
| Graphics | RTX 5070 8GB |
| Storage | 1TB SSD NVMe |
| OS | Windows 11 |
