HP Envy x360 14 Intel Core 5 ? 8GB RAM ? 512GB SSD NVMe ? Intel Graphics ? 14? FHD Touch ? Win 11 Home ? Natural Silver
620.00 USD
HP Envy x360 14 Intel Core 5 ? 8GB RAM ? 512GB SSD NVMe ? Intel Graphics ? 14? FHD Touch ? Win 11 Home ? Natural Silver
- Processor: Intel Core 5 120U
- RAM: 8 GB DDR4
- Storage: 512 GB SSD NVMe
- Graphics: Intel Integrated Graphics
- Display: 14? FHD Touch, 60Hz
- OS: Windows 11 Home
Out of stock
8
People watching this product now!
SKU:
9R8R2UA#ABA
Categories: Back to School, Business, Convertible
Description
HP Envy x360 14 Intel Core 5 ? 8GB RAM ? 512GB SSD NVMe ? Intel Graphics ? 14? FHD Touch ? Win 11 Home ? Natural Silver
| Category | Details |
|---|---|
| Product Type | 2?in?1 Convertible Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core 5 120U |
| CPU Cores / Threads | 10 cores / 12 threads |
| CPU Cache | 12 MB L3 cache |
| CPU Boost Speed | Up to 5.0 GHz |
| Memory | 8 GB DDR4?3200 (onboard) |
| Storage | 512 GB SSD M.2 PCIe NVMe |
| Graphics | Intel Integrated Graphics |
| Display Size | 14? |
| Display Resolution | FHD (1920?1080) |
| Display Type | IPS, Touch, Edge?to?edge glass |
| Brightness | 300 nits |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Color Gamut | 62.5% sRGB |
| Touchscreen | Yes |
| Audio | Stereo speakers |
| Camera | 5 MP IR with privacy shutter |
| Wireless | Wi?Fi 6 (802.11ax) + Bluetooth 5.3 |
| Battery | 3?cell, 43 Wh Li?ion polymer |
| Battery Life | Up to 12.5 hours |
| Fast Charging | 50% in ~45 minutes |
| Power Supply | 65 W USB?C adapter |
| Voltage (Input) | 100?240 V AC, 50/60 Hz |
| Dimensions (W ? D ? H) | 32.26 cm ? 21.08 cm ? 1.96 cm (12.7? ? 8.3? ? 0.77?) |
| Weight | 1.51 kg (3.33 lb) |
| Color | Natural Silver |
| Material | Aluminum |
| Keyboard | Full?size backlit |
| Pointing Device | Touchpad |
| Ports | 2? USB?A (5 Gbps), 1? HDMI 2.1 |
| Ports | 1? USB?C (10 Gbps, DP 1.4, PD, Sleep & Charge) |
| Ports | 1? Audio combo jack |
| Security | Fingerprint reader, Camera shutter |
| Sustainability | Ocean?bound plastic in bezel and speaker enclosure; Recycled metal in cover; Post?consumer recycled plastic in keycaps and scissors |
Additional information
| Brand | HP |
|---|---|
| Processor | Intel Core 5 120U |
| Storage | 512GB NVMe |
| Graphics | Intel Graphics |
| Display | 14″ TOUCHSCREEN |
| OS | Windows 11 |
