HP OmniBook X 14-fe0001ne A94ZZEA Snapdragon X Elite X1E-78-100 16GB RAM LPDDR5x 8448 1TB SSD Windows 11 Home
1,230.00 USD
HP OmniBook X 14-fe0001ne A94ZZEA Snapdragon X Elite X1E-78-100 16GB RAM LPDDR5x 8448 1TB SSD Windows 11 Home
- Processor: Snapdragon X Elite X1E-78-100
- RAM: 16GB DDR5 RAM
- Storage: 1TB SSD NVMe
- Graphics: Integrated Qualcomm Adreno
- Display: 14″ 2.2K
- OS: Windows 11
17
People watching this product now!
SKU:
A94ZZEA
Category: Business
Description
HP OmniBook X 14-fe0001ne A94ZZEA Snapdragon X Elite X1E-78-100 16GB RAM LPDDR5x 8448 1TB SSD Windows 11 Home
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | HP |
| Product Type | 14″ Touchscreen Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Snapdragon X Elite X1E-78-100 |
| Processor Speed | Up to 3.4 GHz |
| Cores | 12-Core |
| Chipset | Qualcomm Integrated SoC |
| RAM | 16 GB LPDDR5x-8448 |
| Storage | 1 TB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD |
| Graphics | Qualcomm Adreno GPU |
| Screen Size | 14″ |
| Display | 2.2K IPS Touchscreen |
| Resolution | 2240 × 1400 |
| Brightness | 300 nits |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Display Features | Edge-to-Edge Glass, Gorilla Glass NBT, Low Blue Light |
| Screen-to-Body Ratio | 87.81% |
| Wireless | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
| Ports | 2× USB-C, USB-A, Audio Combo |
| Webcam | 5MP IR Camera with Temporal Noise Reduction |
| Audio | Dual Speakers, HP Audio Boost, Poly Studio |
| Keyboard | Full-Size Backlit Soft Gray Keyboard |
| Touchpad | HP Imagepad |
| Battery | 3-Cell 59Wh Li-ion Polymer |
| Battery Life | Up to 26 hrs 15 mins Video Playback |
| Fast Charging | 50% in 30 mins |
| Power Adapter | 65W USB-C |
| Security | Mic Mute Key, Camera Shutter, Firmware TPM |
| Color | Meteor Silver Aluminum |
| Material / Finish | Sandblasted Anodized Aluminum |
| Sustainability | Recycled Metal & Plastic Components |
| ENERGY STAR | Yes |
| Dimensions | 312.9 × 223.5 × 14.3–14.4 mm |
| Weight | 1.34 kg |
| Package Dimensions | 315 × 430 × 100 mm |
| Package Weight | 2.44 kg |
Additional information
| Brand | HP |
|---|---|
| Processor | Snapdragon X1E-78-100 |
| Display | 14″ FHD |
| Graphics | Qualcomm Adreno |
| Storage | 1TB SSD NVMe |
| OS | Windows 11 |
