ASUS A18 FA808UM-IS74 Ryzen 7 260 16GBRam 1TB SSD 18-in RTX 5060 Win 11 Pro
1,530.00 USD
ASUS A18 FA808UM-IS74 Ryzen 7 260 16GBRam 1TB SSD 18-in RTX 5060 Win 11 Pro
- Processor: AMD Ryzen 7 260
- RAM: 16GB DDR5 RAM
- Storage: 1TB SSD NVMe
- Graphics: NVIDIA GeForce RTX 5060
- Display: 18 inches 144Hz
- OS: Windows 11 Pro
5
People watching this product now!
SKU:
FA808UM-IS74
Category: Gaming
Description
ASUS A18 FA808UM-IS74 Ryzen 7 260 16GBRam 1TB SSD 18-in RTX 5060 Win 11 Pro
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Model | A18 FA808UM-IS74 |
| Product Type | 18″ Gaming Laptop |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
| Processor | AMD Ryzen 7 260 |
| Cores | 8-Core |
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Storage | 1 TB SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| GPU Memory Type | GDDR7 |
| Screen Size | 18″ |
| Display | WUXGA IPS |
| Resolution | 1920 × 1200 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Touchscreen | No |
| Ports | HDMI |
| Webcam | Yes |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Battery | 4-Cell Lithium-Ion |
| Color | Gray |
| Dimensions | 400 × 283 × 31.8 mm |
| Weight | 2.63 kg |
| ENERGY STAR | Yes |
Additional information
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 7 260 |
| Display | 18″ 144HZ |
| Graphics | RTX 5060 8GB |
| Storage | 1TB SSD NVMe |
| OS | Windows 11 Pro |
