ASUS ROG Flow Z13 GZ302EA-R9641TB 13.4″ 2.5K 180Hz QHD+ AMD Radeon 8060S Graphics AMD Ryzen Al Max+ 395
2,840.00 USD
ASUS ROG Flow Z13 GZ302EA-R9641TB 13.4″ 2.5K 180Hz QHD+ AMD Radeon 8060S Graphics AMD Ryzen Al Max+ 395
- Processor: AMD Ryzen AI MAX+ 395
- RAM: 32GB DDR5 RAM
- Storage: 1TB SSD NVMe
- Graphics: AMD Radeon 8060S
- Display: 13.4″ 2.5K 180Hz QHD+
- OS: Windows 11
14
People watching this product now!
SKU:
GZ302EA-R9641TB
Category: Gaming
Description
ASUS ROG Flow Z13 GZ302EA-R9641TB 13.4″ 2.5K 180Hz QHD+ AMD Radeon 8060S Graphics AMD Ryzen Al Max+ 395
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Model | GZ302EA-R9641TB |
| Product Type | 13.4″ AI Touchscreen Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen AI MAX+ 395 |
| Processor Speed | 3.0 GHz / up to 5.1 GHz |
| Cores / Threads | 16 Cores / 32 Threads |
| Cache | 64 MB L3 |
| AI Performance | Up to 126 TOPS |
| NPU Performance | Up to 50 TOPS |
| RAM | 64 GB LPDDR5X |
| Max RAM | Up to 128 GB |
| Storage | 1 TB NVMe PCIe Gen 4 SSD |
| Storage Slot | 1× M.2 PCIe |
| Graphics | AMD Radeon 8060S |
| Screen Size | 13.4″ |
| Display | 2.5K IPS-Level Touchscreen |
| Resolution | 2560 × 1600 |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Refresh Rate | 180 Hz |
| Brightness | 500 nits |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Display Features | Adaptive-Sync, Pantone Validated, Dolby Vision HDR |
| Wireless | Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4 |
| Ports | 2× USB4 Type-C, USB-A, HDMI 2.1, microSD, Audio Jack |
| Card Reader | microSD UHS-II |
| Webcam | 13MP Camera + 5MP IR Camera |
| Audio | Dolby Atmos, Smart Amp, Hi-Res Audio |
| Microphone | 3-Microphone Array |
| Keyboard | 1-Zone RGB Backlit Chiclet Keyboard |
| Lighting | Aura Sync Light Bar |
| Security | Firmware TPM, BIOS/User Password |
| Battery | 70Wh 4-Cell Li-ion |
| Power Adapter | 200W |
| Color | Black |
| Dimensions | 300 × 204 × 13–15 mm |
| Weight | 1.2 kg |
Additional information
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen AI MAX+ 395 |
| Display | 13.4″ 2.5K 180Hz QHD+ |
| Graphics | AMD Radeon 8060S |
| Storage | 1TB SSD NVMe |
| OS | Windows 11 |
