ASUS ROG Strix G18 18″ Intel Core Ultra 9 275HX GeForce RTX 5060 2.5K 240Hz/3ms Nebula Display 32GB RAM 1TB SSD Windows 11
2,360.00 USD
ASUS ROG Strix G18 18″ Intel Core Ultra 9 275HX GeForce RTX 5060 2.5K 240Hz/3ms Nebula Display 32GB RAM 1TB SSD Windows 11
- Processor: Intel Core Ultra 9-275HX
- RAM: 32GB DDR5 RAM
- Storage: 1TB SSD NVMe
- Graphics: NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB
- Display: 18″ WQXGA
- OS: Windows 11
13
People watching this product now!
SKU:
G815LM-IS96
Category: Gaming
Description
ASUS ROG Strix G18 18″ Intel Core Ultra 9 275HX GeForce RTX 5060 2.5K 240Hz/3ms Nebula Display 32GB RAM 1TB SSD Windows 11
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Type | 18″ Gaming Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 9 275HX |
| Processor Speed | Up to 5.40 GHz |
| Cores / Threads | 24 Cores / 24 Threads |
| Cache | 36 MB |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| RAM | 32 GB DDR5-5600 |
| Memory Configuration | 2 × 16 GB |
| Storage | 1 TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| GPU Memory | 8 GB |
| Screen Size | 18″ |
| Display | WQXGA IPS Non-Touch |
| Resolution | 2560 × 1600 |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Response Time | 3 ms |
| Wireless | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | 5.4 |
| Ethernet | RJ-45 LAN |
| Ports | Thunderbolt 4, USB-C, 3× USB-A, HDMI 2.1, RJ-45, Audio Combo |
| USB-C Features | DisplayPort, Power Delivery, G-SYNC |
| Camera | 1080p FHD IR Camera with Windows Hello |
| Keyboard | 4-Zone RGB Backlit English Keyboard |
| Battery | 90Wh 4-Cell Li-ion |
| Power Adapter | 280W |
| Input Voltage | 100–240V |
| Color | Black |
| Dimensions | 399 × 298 × 23.6–32 mm |
| Weight | 3.2 kg |
Additional information
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Processor | Core ULTRA 9 275HX |
| Display | 18″ 240Hz |
| Graphics | RTX 5060 8GB |
| Storage | 1TB SSD NVMe |
| OS | Windows 11 |
