Lenovo Legion 5 15IAX10 Ultra 7 255HX 16GB Ram 512GBNVMe RTX 5060 8GB Windows 11 Home
1,620.00 USD
Lenovo Legion 5 15IAX10 Ultra 7 255HX 16GB Ram 512GBNVMe RTX 5060 8GB Windows 11 Home
- Processor: Intel Core Ultra 7 255HX
- RAM: 16GB DDR5 RAM
- Storage: 512GB SSD NVMe
- Graphics: NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB
- Display: 15.1″ OLED 165Hz Dolby Vision Display HDR
- OS: Windows 11
13
People watching this product now!
SKU:
83F00005US
Category: Gaming
Description
Lenovo Legion 5 15IAX10 Ultra 7 255HX 16GB Ram 512GBNVMe RTX 5060 8GB Windows 11 Home
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | Legion 5 15IAX10 |
| Product Type | 15.1″ AI Gaming Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 7 255HX |
| Processor Speed | Up to 5.2 GHz |
| Cores / Threads | 20 Cores / 20 Threads |
| Cache | 30 MB Intel Smart Cache |
| Chipset | Intel HM870 |
| AI PC Category | AI-Powered Gaming PC |
| NPU | Intel AI Boost, up to 13 TOPS |
| AI Chip | LA3 |
| RAM | 16 GB DDR5-5600 |
| Memory Slots | 2× DDR5 SODIMM |
| Max RAM | Up to 32 GB |
| Storage | 512 GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Max Storage | Up to 2× M.2 SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR7 |
| GPU Power | 115W |
| GPU Boost Clock | 2497 MHz |
| AI Performance | 572 AI TOPS |
| Screen Size | 15.1″ |
| Display | WQXGA OLED Glossy |
| Resolution | 2560 × 1600 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Brightness | 500 nits Typical / 1000 nits Peak |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Display Features | Dolby Vision, DisplayHDR True Black 600, Factory Color Calibration |
| Touchscreen | No |
| Keyboard | 24-Zone RGB Backlit English Keyboard |
| Touchpad | Precision TouchPad |
| Camera | 5MP with E-Shutter |
| Audio | HARMAN, Nahimic Audio, Stereo Speakers |
| Microphone | Dual-Array Microphones |
| Wireless | Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4 |
| Ethernet | Gigabit RJ-45 |
| Ports | Thunderbolt 4, 2× USB-C, 3× USB-A, HDMI 2.1, RJ-45, Audio Jack |
| Battery | 80Wh |
| Power Adapter | 245W Slim Tip |
| Security | Firmware TPM 2.0, E-Shutter |
| Color | Eclipse Black |
| Material | Aluminum Top / PC-ABS Bottom |
| Dimensions | 344.9 × 255.35 × 19.95–21.54 mm |
| Weight | 1.9 kg |
| Included Software | Office Trial, Lenovo AI Now |
Additional information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Processor | Core Ultra 7 255HX |
| Display | 15.1″ OLED 165HZ |
| Graphics | RTX 5060 8GB |
| Storage | 512GB NVMe |
| OS | Windows 11 |
