MSI Vector A16 HX A8WHG-004US AMD Ryzen 9 8940HX 16GB Ram 1TB SSD Win 11 RTX 5070Ti 12GB
1,945.00 USD
MSI Vector A16 HX A8WHG-004US AMD Ryzen 9 8940HX 16GB Ram 1TB SSD Win 11 RTX 5070Ti 12GB
- Processor: AMD Ryzen 9 8940HX
- RAM: 16GB DDR5 RAM
- Storage: 1TB SSD NVMe
- Graphics: NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 12GB
- Display: 16 inches 240Hz
- OS: Windows 11
11
People watching this product now!
SKU:
A8WHG-004US
Category: Gaming
Description
MSI Vector A16 HX A8WHG-004US AMD Ryzen 9 8940HX 16GB Ram 1TB SSD Win 11 RTX 5070Ti 12GB
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | MSI |
| Series | Vector A16 HX |
| Model | A8WHG-004US |
| Product Type | 16″ Gaming Laptop |
| Operating System | Windows 11 64-bit |
| Processor | AMD Ryzen 9 8940HX |
| Processor Speed | 2.4 GHz / up to 5.3 GHz |
| Cores / Threads | 16 Cores / 32 Threads |
| Cache | 64 MB |
| RAM | 16 GB DDR5-5200 |
| RAM Slots | 2 |
| Storage | 1 TB NVMe SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| GPU Memory | 12 GB GDDR7 |
| GPU Clock Speed | Up to 2.22 GHz |
| Screen Size | 16″ |
| Display | IPS |
| Resolution | 2560 × 1600 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Touchscreen | No |
| Wireless | Wi-Fi, Bluetooth |
| Ethernet | Yes |
| Ports | 2× USB-C, 2× USB-A, HDMI 2.1, Audio Jack |
| USB-C Features | USB4, DisplayPort, Thunderbolt 4 Compatible |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | 1080p FHD |
| Keyboard | 24-Zone RGB Backlit Keyboard |
| Audio | 2× 2W Speakers |
| Microphone | Built-in |
| Battery | 90Wh, 4-Cell |
| Dimensions | 357 × 284 × 22.2 mm |
| Weight | 2.7 kg |
Additional information
| Brand | MSI |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 9 8940HX |
| Display | 16″ 2.5K WQXGA 240HZ |
| Graphics | RTX 5070TI 12GB |
| Storage | 1TB SSD NVMe |
| OS | Windows 11 |
