HP 17HP 17T-CN500 Intel Core Ultra 5 ? 8GB RAM ? 256GB SSD NVMe ? Intel Graphics ? 17.3? HD+ ? Win 11 Home
645.00 USD
HP 17HP 17T-CN500 Intel Core Ultra 5 ? 8GB RAM ? 256GB SSD NVMe ? Intel Graphics ? 17.3? HD+ ? Win 11 Home
- Processor: Intel Core Ultra 5 225U
- RAM: 8 GB DDR5
- Storage: 256 GB SSD NVMe
- Graphics: Intel Integrated Graphics
- Display: 17.3? HD+, 60Hz
- OS: Windows 11 Home
Out of stock
10
People watching this product now!
SKU:
B3ER6AV
Categories: Back to School, Business, Consumer
Description
HP 17HP 17T-CN500 Intel Core Ultra 5 ? 8GB RAM ? 256GB SSD NVMe ? Intel Graphics ? 17.3? HD+ ? Win 11 Home
| Category | Details |
|---|---|
| Product Type | Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 5 225U |
| CPU Cores / Threads | 12 cores / 14 threads |
| NPU | Integrated (AI Boost) |
| Memory | 8 GB DDR5 (1?8 GB) |
| Storage | 256 GB SSD M.2 PCIe NVMe |
| Graphics | Intel Integrated Graphics |
| Display Size | 17.3? |
| Display Resolution | HD+ (1600?900) |
| Display Type | BrightView, Micro?Edge |
| Brightness | 250 nits |
| Color Gamut | 60% NTSC |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | No |
| Audio | Dual speakers |
| Camera | HP True Vision 720p HD with temporal noise reduction, dual array mics |
| Wireless | Realtek Wi?Fi 6 (2?2) + Bluetooth 5.3 |
| Battery | 3?cell, 41 Wh Li?ion polymer |
| Fast Charging | 50% in ~45 minutes |
| Power Supply | 45 W Smart AC adapter |
| Voltage (Input) | 100?240 V AC, 50/60 Hz |
| Dimensions (W ? D ? H) | 40.07 cm ? 25.8 cm ? 1.98 cm (15.78? ? 10.15? ? 0.78?) |
| Weight | 2.1 kg (4.62 lb) |
| Color | Jet Black |
| Material | Plastic with matte paint finish |
| Keyboard | Full?size, numeric keypad |
| Pointing Device | HP Imagepad |
| Ports | 2? USB?A (5 Gbps), 1? HDMI 1.4b, 1? Audio combo jack, 1? AC smart pin |
| Ports | 1? USB?C (10 Gbps, PD 3.1, DP 1.4, Sleep & Charge) |
| Security | Firmware TPM, Camera shutter |
| Sustainability | Ocean?bound plastic in base, bezel, and speaker enclosure; Post?consumer recycled plastic in keycaps |
Additional information
| Brand | HP |
|---|---|
| Processor | Intel Core Ultra 5 225U |
| Storage | 256GB NVMe |
| Display | 17.3″ HD+ |
| Graphics | Intel Graphics |
| OS | Windows 11 |
