Lenovo LOQ 17IRX10 i7-13650HX 16 GB Ram 512 GB NVMe RTX 5050 8GB 17.3″ FHD
1,280.00 USD
Lenovo LOQ 17IRX10 i7-13650HX 16 GB Ram 512 GB NVMe RTX 5050 8GB 17.3″ FHD
- Processor: Intel Core i7-13650HX
- RAM: 16GB DDR5 RAM
- Storage: 512GB SSD NVMe
- Graphics: NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB
- Display: 17.3″ FHD 165Hz
- OS: Windows 11 Home
7
People watching this product now!
SKU:
83JH00B1DP
Category: Gaming
Description
Lenovo LOQ 17IRX10 i7-13650HX 16 GB Ram 512 GB NVMe RTX 5050 8GB 17.3″ FHD
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Series | LOQ 17IRX10 |
| Product Type | 17.3″ AI Gaming Laptop |
| Operating System | None |
| Processor | Intel Core i7-13650HX |
| Processor Speed | P-Core up to 4.9 GHz / E-Core up to 3.6 GHz |
| Cores / Threads | 14 Cores / 20 Threads |
| Cache | 24 MB Intel Smart Cache |
| Chipset | Intel HM770 |
| AI PC Category | AI-Powered Gaming PC |
| AI Chip | LA1 |
| RAM | 16 GB DDR5-4800 |
| Memory Slots | 2× DDR5 SODIMM |
| Max RAM | Up to 32 GB |
| Storage | 512 GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Max Storage | Up to 2× M.2 SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR7 |
| GPU Power | 115W |
| GPU Boost Clock | 2662 MHz |
| AI Performance | 440 AI TOPS |
| Screen Size | 17.3″ |
| Display | FHD IPS Anti-Glare |
| Resolution | 1920 × 1080 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Brightness | 300 nits |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Sync Technology | NVIDIA G-SYNC |
| Touchscreen | No |
| Keyboard | 24-Zone RGB Backlit Arabic Keyboard |
| Touchpad | Precision TouchPad |
| Camera | 5MP with E-Shutter |
| Audio | Nahimic Audio, Stereo Speakers |
| Microphone | Dual-Array Microphones |
| Wireless | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 |
| Ethernet | Gigabit RJ-45 |
| Ports | USB-C, 4× USB-A, HDMI 2.1, RJ-45, Audio Jack |
| Battery | 60Wh |
| Power Adapter | 245W Slim Tip |
| Security | Firmware TPM 2.0, E-Shutter |
| Color | Luna Grey |
| Material | PC-ABS |
| Dimensions | 398.4 × 276.2 × 22.95–25.25 mm |
| Weight | 2.9 kg |
Additional information
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-13650HX |
| Display | 17.3″ FHD 165Hz |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5050 8 GB |
| Storage | 512GB NVMe |
| OS | Windows 11 |
